Niektoré druhy zeleniny, nemusíte pestovať iba zo semena. V podstate hovoríme o rozmnožovaní z odrezkov. Na začiatok, vám postačí zelenina, ktorú kúpite v obchode. Môžete ju dokonca využiť na prípravu pokrmu, pretože napestovanie vám postačia tie časti, ktoré väčšinou skončia v smetnom koši.
Stopkový zeler
Na začiatok si kúpte pekne vyzerajúci stopková zeler. Snažte sa vyberať taký, ktorý nie je zvädnutý, nahnitý, alebo inak mechanicky poškodený. Pred tým, ako ho spracujete na prípravu pokrmu, odrežte jeho spodnú časť, teda miesto, kde pred tým rástli korene. Režte asi dva centimetre nad ním. Tento odrezok umiestnite do nádoby s klasickým záhradníckym substrátom, poprípade iba do misky s vodou. Spodná časť odrezku musí smerovať dole. Zeler nezabudnite pravidelne zalievať. Po niekoľkých dňoch budete vidieť prvé lístočky,ktoré začnú z tohto odrezku vyrastať.
Cesnak
Cesnak sa klasicky rozmnožuje jednotlivými strúčikmi. Ak vám kúpený cesnak začne klíčiť, nevyhadzujte ho. Zasaďte ho klíčkom smerom nahor a o pár mesiacov budete mať vlastnú úrodu tejto výbornej a zdravej zeleniny. pokiaľ nemáte záhradu, cesnak vám vyrastie aj vo väčšom kvetináči na parapetnej doske.
Šaláty
Na takéto rozmnožovanie môžete použiť akýkoľvek druh šalátu. Nemusí sa vám z neho podariť vypestovať dospelý šalát, ale iba mladé lístky, ktoré sú však veľmi chutné a zdravé. Rovnako ako v prvom prípade, odrežte jeho spodnú časť, z ktorej vyrastali korene. Zasaďte ju do hliny, alebo umiestnite do misky s vodou, koreňovou časťou smerom nadol.
Zázvor
Ak sa na koreni zázvoru objavia malé púčiky, odrežte ich aj s kúskom koreňa. Tie namočte do vody na dvadsať štyri hodín a posaďte do kvetináča, púčikmi smerom nahor. Tie dokonca nemusíte ani prikrývať hlinou. Týmto spôsobom si časom vypestujete krásny, dospelý a chutný zázvor.
Jarná cibuľka
Z jarnej cibuľky odrežte spodné časti s korienkami. Odrežte ich asi centimeter a pol nad nimi. Zasaďte ich korienkami smerom nadol. Druhou možnosťou je nádoba s vodou, ktorú však nezabúdajte pravidelne vymieňať.