Často krát ste to zaiste zažili, že je tovar zakúpený v predajni potrebné poskladať. Nedostávame hotový výrobok, ale divnú skladačku. Je tam zaiste aj priložený presný návod, súpis dielov aj spájacích súčiastok-
Tie dávajú tiež.
Zložitejšie to je ale vtedy, keď si ideme svojpomocne niečo vyrobiť:
- Svetlo
- Podlahu
- Policu
- Elektronické zapojenie
Geniálne bývajú návody Lega. Tam naozaj krok za krokom už malé detičky vedia súčiastku po súčiastke poskladať robotov, autá alebo niečo iné. Zvládne to aj malé dieťa!
Sú domáci majstri, ktorí zvládnu urobiť doma podlahu. Často to býva tak, že sa spolupodieľajú u niekoho na vytvorení podlahy a potom sa následne odvážia vyskúšať to aj doma.
Zapojenie svetiel 400/230V by som ale radšej nechal odborníkom. Iste vieme z internetu vyhľadať schémy- no pozor aj tu treba overovať pravdivosť informácie. Sú totiž od „kutilov“ aj úmyselne dané zlé schémy. Fáza vpravo, neutrálny na stred a PE vľavo, alebo podobné nezmysly. Môžu žiaľ viesť k tragickým koncom a to veru nestojí zato.
Policu si tiež vie vyhotoviť každý zručnejší muž, Iste, potrebuje náradie a musí si premyslieť postup, pretože zle odrezaná časť sa veru nedá dolepiť.
Základy elektronickej zručnosti zvyknú chlapci získavať majstrovaním doma na kolene. Tu je postup celkom jednoduchý. Nájsť schému podľa ktorej zapájame, vypísať si súčiastky, ktoré k tomu potrebujeme. Nemusíme to robiť na plošný spoj, stačí jednoducho pospájkovať správne.
Pred samotným spájkovaním sa mi osvedčilo premerať si jednotlivé súčiastky a podľa katalógov pozrieť kde sa pripája kladné a záporné napätie. Náhrada súčiastok za inú býva tiež problémom. Ak nemáme potrebnú súčiastku zo schémy, potom musíme dať parametrovo rovnocennú súčiastku. Vždy človeka povzbudí, ak mu niečo funguje, čo si vytvoril sám. Od jednoduchého ide potom k zložitejším veciam.