Jeseň a zima sú obdobia, kedy je vonku nepríjemné, studené počasie a my sme čoraz častejšie chorí. Ak však máme problémami aj so črevami, vie nás to poriadne vytrápiť. Jedná sa o črevnú virózu alebo tiež nazývanú črevná chrípka.
Toto ochorenie zväčša netrvá dlho, avšak je veľmi nepríjemné a intenzívne. Za pár hodín vás úplne odrovná. Ako sa prejavuje? Začnete byť malátny a bez sily. Zväčša vám začne byť zle od žalúdka, máte bolesti brucha v strednej časti brucha, pridruží sa hnačka alebo vracanie, v najhoršom prípade oboje naraz. Aby toho však nebolo málo pridružia sa aj symptómy klasickej chrípky a máte aj zvýšenú teplotu a zimnicu. Dobrou správou však je, že ochorenie zväčša do troch dní ustupuje.
Črevná chrípka patrí medzi kvapôčkové infekcie, vinníkmi sú rotavírusy, enterovírusy či coxsackievírusy. Vírusy majú v zimných mesiacoch ideálne podmienky na prežitie a šírenie, s tým že ochorenie je veľmi infekčné a teda veľmi ľahko viete nakaziť svoju rodinu či ľudí v práci.
Ako sa liečiť? Bohužiaľ neexistujú veľmi efektívne liečivá. Základom je oddych a veľa tekutín. V posteli by ste mali zostať aspoň tri dni, poriadne si odpočinúť, aby sa organizmus vysporiadal s vírusom. Ak vám po troch dňoch choroba neustupuje, vyhľadajte lekára, kedy už lekár zváži nasadenie antibiotík.
Ako už bolo spomenuté, dôležitý je pitný režim. Hnačkami a vracaním totiž tele prichádza o tekutiny. Dobrou voľbo je čierny čaj či nesýtená, neochutená minerálna voda. Tekutiny však pite po malých množstvách, príliš veľa tekutín vypitých naraz by žalúdok nezvládol a vy by ste mohli znova zvracať. Na zastavenie hnačky použite klasické čierne uhlie , na doplnenie stratených minerálov napríklad Fluidex. Dobré je tiež ak máte kŕče, použiť na upokojenie žalúdka Buscopan. Avšak skutočne najlepším liekom je oddych.