Svetovej ekonomike sa darí ako nikdy predtým. Napriek tomu z toho neťažia všetci rovnako. Chudobnejšia polovica sveta z toho naopak stráca. Jedno percento najbohatších ľudí sveta vlastní až neuveriteľných 82 percent svetového bohatstva. Vyplýva to z najnovšej správy organizácie Oxfam.
Bohatí ešte viac bohatnú
Miliardársky boom nie je známkou prekvitajúceho hospodárstva, ale príznakom zlyhávania ekonomického systému. Súčasná ekonomika oceňuje skôr bohatých, než tvrdú prácu miliónov ľudí.
Uplynulý rok bol naozaj úrodný, čo sa týka počtu miliardárov. Celkovo ich je 2043 a iba 10 percent z toho sú ženy. Oxfam tiež upozorňuje na fakt, že tieto peniaze idú bohatým na úkor chudobných. Na druhej strane, počet chudobnejších sa za posledných 20 rokov výrazne znížil.
42 ľudí z najbohatšej skupiny má rovnaké bohatstvo ako 3,7 miliardy ľudí z najchudobnejšieho konca rebríčka. Za posledný rok vzrástlo bohatstvo miliardárov celkovo o 762 miliárd dolárov.
Avšak zamestnanci bohatli omnoho pomalšie. Ich platy vzrástli v období rokov 2006 – 2015 v priemere len o dve percentá.
Nerovnosť je všade
Štúdia sa zameriava nielen na majetkovú ale aj rodovú nerovnosť. Ľudia, ktorí sa do chudoby narodili, v nej pravdepodobne aj dožijú.
Na celkom svete je ekonomika najbohatšieho percenta postavená na pleciach pracovníkov s nízkymi príjmami. Najčastejšie žien, ktoré dostávajú za prácu almužny a navyše sú im odopierané základné práva.
Ženy často zažívajú v práci šikanu, nemôžu ísť ani na toaletu a nemôžu si dovoliť kúpiť veci, ktoré sami vyrábajú. Veľkým problémom je aj sexuálne obťažovanie.
Situácia so ženami nie je ružová ani vo svete miliardárov. Iba jedna z desiatich miliardárov je žena.
Veľké nerovnosti v majetkoch sa objavujú aj v krajinách, ktoré sa stále považujú za tretí svet. Príkladom je podľa Oxfamu Nigéria, Indonézia či Brazília. Bohatstvo najmajetnejších by pokojne vytrhlo z biedy všetkých chudobných.