Určite to poznáte aj vy, že nech zarobíte viac, či menej stále všetko miniete. Prečo to tak je? V ekonómii sa tomu dosť podrobne venujeme. Je to z dôvodu, že zo zvyšovaní príjmu (dôchodku) narastajú aj vaše nároky na spotrebný statky, ktorými sú tovar a služby. To znamená, že bežne si kupujete neznačkový hrášok. Zdvihnú vám v práci plat a vy nezareagujete tak, že si nadbytočné peniaze odložíte ale zvýšite svoje nároky a preferencie. Kúpite si teda napríklad značkový hrášok. Je to správanie, ktoré môžeme vidieť u veľkého množstva ľudí. Je to prirodzené.
Takéto správanie nebudete mať ale donekonečna. Budete to robiť iba po určitú hranicu príjmu a potom už nebudete mať na čo peniaze míňať. Teda aby som sa presnejšie vyjadrila, všetky potreby budú uspokojené a budete presýtený nakupovaných tovarov a služieb. Začnete teda vytvárať úspory. Do kedy budete vytvárať úspory? Zase platí nasýtenie. Kým ich nebudete mať dosť a čo potom? Začnete investovať. Toto je prirodzený vývoj správania sa spotrebiteľov v ekonomike.
U nás sa však také niečo ako presýtenie často nevidí. Stále potrebujeme na niečo peniaze. Osobne si zarábam popri štúdiu, no nikdy mi nič neostane. Vždy sa nájde niečo čo potrebuje, či už sú to veci do školy, ubytovanie alebo na nákup potravín. Potrebujem si kúpiť oblečenie, drogériu, zaplatiť manikúru a kaderníčku. Stále sa nájde niečo, čo by som chcela. Navyše chodí do fitnes centra, takže mi treba zaplatiť vstup a taktiež potrebné doplnky na cvičenie. Ešte som nepripočítala to keď sa idem najesť do reštaurácie alebo na kávu s kamarátkami.
Taktiež ak idem niekam na výlet, pobyt, či dovolenku. Ak chcem mať takýto vysoký životný štandard musím sa veľmi obracať aby som všetko dokázala zaplatiť. To mi navyše pomáha moja rodina, inak by som sa musela poriadne uskromniť. Je to určite aj nastavením cien na Slovensku, keďže platy sú nízke a ceny zrovnateľné alebo dokonca vyššie ako napríklad v Nemecku, Švajčiarsku a iných vyspelých ekonomikách.