Psí parkúr (alebo agility v angličtine) získal v poslednej dobe veľkú popularitu v psíčkarských kruhoch. Podstatou je, že súťažná dvojica pes-majiteľ má prebehnúť určenú dráhu v čo najkratšom čase bez chyby (za tie sa udeľujú trestné sekundy). Na samotnom parkúre nájsť rôzne prekážky. Najčastejšie sa používajú skoky do výšky, skoky do diaľky, tunel, húpačka a slalom. Súčasťou však môže byť aj skok cez pneumatiku alebo prekážke v tvare písmena A. Celá trať je pritom pripravená pre danú veľkosť psa, súťaží sa v kategóriách small, medium a large podľa výšky v kohútiku. Pôvodne bola táto kratochvíľa vymyslená len na vyplnenie času počas prestávok, no dnes sa už môžete zúčastniť aj majstrovstiev Európy či sveta.
Aké benefity prináša? V prvom rade zmeníte rutinu, čo poteší vás i vášho štvornohého priateľa. Je to taká príjemná zmena oproti každodennému venčeniu v parku. Agility prinesie do vášho života nový vietor. Psík sa naučí obratnosti a rýchlosti a vám sa zase zlepší vaša kondícia, keďže majiteľ musí pobehnúť tiež. Navyše zlepšíte vzájomnú komunikáciu pretože parkúr sa kvôli bezpečnosti beží bez obojku a vodítka. Je to postavené na vašej reči tela a poveloch, ktorými udávate smer.
Aký pes je vhodný? Akýkoľvek. Samozrejme, pokiaľ sa chcete agility venovať na profesionálnejšej úrovni, mal by byť váš parťák obratný a rýchly. Mal by mať rád beh a tiež v sebe to „niečo“, čo ho bude hnať vpred. Pri hobby úrovni je to však úplne jedno. Na internete môžete nájsť dokonca molosy a iné veľké plemená, ktoré sa zúčastňujú. Pri tomto športe nezáleží na tom, či má váš štvornohý parťák preukaz pôvodu alebo nie. Je to jedna z aktivít, ktorou si môžete vyplniť spoločný čas aj so zachráneným útulkáčom.
Základným predpokladom však stále zostáva záujem majiteľa. Bez toho, aby ste havkáča doniesli na cvičák alebo mu doma postavili dráhu sa veci nepohnú. Tak smelo do toho!